Sıkça Sorulan Sorular


Soru: > Uzaktan Eğitim Öğretim Elemanlarıyla Nasıl İletişim Kurabilirim.

Cevap: Öğretim elemanalarına Canlı Derslere katıldığınızda mesaj atabilir. Kuzem.kastamonu.edu.tr adresindeki programlar menüsünden ilgili programlara tıklayarak (Bilgi al) iletişim bilgilerine (Telefon/Mail) ulaşbilirsiniz. 


Soru:  Cep Telefonu/ Tablet Kullanarak  Uzaktan Eğitim Sistemine Nasıl Girebilirim?

Cevap: Android işletim sistemli cihazlarınızdan uzaktan eğitim canlı derslerine katılabilmeniz için Adobe Connet ve geçmiş ders kayıtlarını izleyebilmeniz için ise Puffin Wep Browser uygulamalarını Play Store / Apple Store dan indirip yüklemeniz gerekmektedir. Uygulama kurulumlarını yaptıktan sonra wep tarayıcınızı kullanarak canlı derslere katılabilir, Puffin Wep Browser programını kullanarak geçmiş ders kayıtlarını izleyebilirsiniz. (Geçmiş ders kayıtlarını izleyebilmeniz için en az bir kere ilgili dersin canlı ders saati olsun yada olmasın canlı ders butonuna tıklayıp derse katıldıktan sonra geçmiş ders kayıtlarını izleyebilirsiniz.)

Soru: Mazeretimden dolayı sınava giremedim ne yapmam gerekir?

Cevap: Öğrencilerin mazeret sınavına girebilmeleri için; sağlıkla ilgili mazeretlerinde, Üniversiteye veya diğer üniversitelere bağlı sağlık kurumlarından ya da diğer resmi sağlık kurumlarından alınan sağlık raporlarının rapor süresinin bitiminden itibaren en geç yedi gün içinde Öğrenim görmüş olduğunuz  Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu ilgili birimine verilmesi ve bu raporun Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu yönetim kurullarınca onaylanması gerekmektedir.


Soru: Sınav sonucuna itiraz nasıl yapılır.

Cevap: Öğrenci, sınav sonuçlarına maddi hata sebebiyle itirazını, sınav sonuçlarının ilanından itibaren yedi gün içinde yazılı olarak dekanlığa/müdürlüğe yapar. Dekan/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu müdürü itirazı, ilgili bölüm/ana bilim dalı başkanına incelettirir. Sonuç on gün içinde dekanlığa/müdürlüğe bildirilir. Tespit edilen maddî hata ilgili yönetim kurulunca düzeltilir.

Soru: Şifre nasıl sıfırlanır?

Cevap: Sisteme kayıtlı olan e-postalarınız bilgi işlem tarafından size tanımlanmış olan kurumsal e-postalardır. Bu e-postalar öğrencinumaranız@ogr.kastamonu.edu.tr (1455110012@ogr.kastamonu.edu.tr) olanlardır. Bu e-postaların şifreleri ise sizin tc kimlik numaralarınızdır. Şifre sıfırlama talepleri bu adrese gitmektedir. 30 Dakika içinde bu e-posta adreslerinize gelen e-postadaki yönergelere uyarak uzaktan eğitim yönetim sisteminde kullanacağınız yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. http://outlook.office365.com adresinden sistemde kayıtlı e-postalarınıza erişebilir. Buradan e-postalarınızı okuyabilir ve e-posta gönderebilirsiniz.   

Soru: Eski dersleri(Kaydedilmiş) izlemeye çalıştığımda  yetkisiz erişim hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Kayıt altına alınmış dersleri izlemek için üst tarafta bulunan katıl butonuna tıklatarak en az bir kere canlı ders ortamına (dersin saati olsun olmasın) dahil olduktan sonra ilgili dersin geçmiş ders kayıtlarını izleyebilirseniz. 

Soru: Öğrenim Yönetim sistemi nedir?

Cevap: Öğrenim Yönetim Sistemi uzaktan eğitim programlarına kayıtlı öğrencilerin internet üzerinden derslere erişimini sağlayan sistemin bütünüdür.

Soru: Uzaktan eğitim yöntemi ile internet üzerinden derslere erişimimiz ne şekilde olacaktır?

Cevap: Uzaktan eğitim yöntemi ile internet üzerinden derslere erişiminiz Öğrenim Yönetim Sistemi üzerinden şu üç farklı şekilde uygulanacaktır:  Ders içerikleri: Kullanıcı bilgilerinizi kullanarak her hafta ilgili ders içeriklerine ulaşabileceksiniz. Önceden kaydedilmiş video dersler: Yayına açılmalarının ardından önceden kaydedilmiş olan ders videolarına internet üzerinden ulaşabileceksiniz.  Eşzamanlı (Senkron) dersler: Öğrenciler ve dersin öğretim elemanı önceden belirlenen gün ve saatte internet üzerinden eş zamanlı olarak bir araya gelecekler ve ders işleyebileceklerdir. Bu iletişim görüntülü ve/veya sesli ve/veya yazılı olacak, bir anlamda sınıf ortamını uzaktan yaşayacaklardır. Böylece bir anlamda sınıf ortamını uzaktan yaşayacaklardır. Bu sistemde öğretim elemanı görüntülü olarak dersi anlatırken yan pencerede dersin sunumunun yayınlanması ve sözlü veya yazılı olarak soru-cevap gibi etkinliklerin yapılması mümkündür.

Soru: Uzaktan eğitimde sınavlar nasıl uygulanacak?

Cevap: Uzaktan Eğitimde, ara sınavların ve yıl sonu sınavlarının, yapılış şekli ve tarihi yüksekokul müdürlükleri veya fakülte yönetim kurulu tarafından belirlenmektedir. Ara sınav (vize) lar ve   Yıl sonu sınavları (final ve bütünlemeler) gözetmenli olarak kampüste yapılacaktır. Sınav tarihleri kesinleştiğinde Uzaktan Eğitim Merkezi nin ana sayfasında duyurulacaktır.

Soru: Bir dersten başarısız olduğumda ne olur?

Cevap: O dersi sonraki dönemlerde tekrar almanız ve başarılı olmanız gerekir.

Soru: Uzaktan eğitim ile ilgili olarak sizinle nasıl iletişim kurabilirim?

Cevap: Her türlü soru ve sorunlarınız için anasayfamızda bulunan Bize Sorun menüsünden ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda size cevap verilecektir.

Sisteme girişte kullanıcı adınız: Öğrenci numaranız

Şifreniz: ilk kullanımda TC Kimlik numaranızdır.

Soru: Kaçırdığım dersleri nasıl izleyebilirim?

gecmis ders kayıtları

En son değiştirme: 10 Ağustos 2018, Cuma, 15:31